Aktualności i wydarzenia Szkolenia
Elektrownie Słoneczne dla domu

Aktualności

Bądź na bieżąco z wydarzeniami

 
[2019-08-02] Start programu "Agroenergia". Rolnik zarobi na produkcji własnego prądu z odnawialnych źródeł

W środę ruszył program "Agroenergia". Dzięki niemu każdy rolnik będzie mógł produkować energię z odnawialnych źródeł wytworzonych we własnym gospodarstwie i oddać ją do sieci energetycznej, z której korzysta.

Program "Agroenergia" zainaugurowany został w środę przez miinistra środowiska Henryka Kowalczyka oraz ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego na wspólnej konferencji prasowej.

Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi, program umożliwi rolnikom wykorzystanie naturalnego potencjału, na przykład biomasy odpadowej. Dodał, że "Agroenergia" to bardzo ważny element dla stabilizacji energii elektrycznej w sieci na terenach wiejskich.

− To wieś jest najbardziej narażona na niedostatki energii, na spadki napięcia, na wyłączanie prądu w sytuacjach kryzysowych. Ustabilizowanie tego problemu przez źródła lokalne, również te, które będziemy wspierali z tego programu, jest ważne dla całego społeczeństwa, nie tylko dla rolników - mówił w środę Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez PAP.

Program "Agroenergia". Do kogo jest skierowany i jaka będzie kwota dofinansowania?

Program "Agroenergia" skierowany jest do indywidualnych rolników. Polega on na finansowym wsparciu technologii, takich jak fotowoltaika, małe elektrownie wiatrowe oraz wodne.

ego celem jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko prowadzonych działalności rolniczych.

Zgodnie z zapowiedziami, na program "Agroenergia" zarezerwowano 80 milionów złotych. Wartość maksymalnego dofinansowania to 800 tysięcy złotych. Natomiast na pożyczki do rozdysponowania jest 120 milionów złotych - podaje PAP.

Wnioski o dotacje można składać do 20 grudnia bieżącego roku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na portalu nfosigw.gov.pl.

Źródło: www.money.pl